Môžu vôbec prežiť?!
Efektívna populácia tigrov ussurijských sa scvrkla na štrnásť jedincov. Celkovo ich vo voľnej prírode žije asi päťsto, no efektívna populácia je mierou genetickej diverzity tejto najväčšej mačkovitej šelmy, ktorej sa hovorí aj tiger sibírsky alebo amurský.
Veľmi nízka genetická diverzita znamená, že sú zraniteľnejšie voči ochoreniam a existuje vyššie riziko prenosu genetických porúch na ďalšie generácie. Tiger ussurijský je v Červenom zozname vedený ako kriticky ohrozený.
Podľa štúdie zverejnenej v žurnále Mammalian Biology je budúcnosť ázijských tigrov viac ako neistá. Tento vrcholový predátor pritom niekedy žil na rozľahlom území od severnej Číny cez kórejský polostrov až po južné oblasti východného Ruska. Počas 20. storočia však pre rozširovanie ľudských sídiel a pytliactvo prišiel o vyše deväťdesiat percent svojho pôvodného územia.
Sibírsky tiger už raz stál nad priepasťou vyhynutia. V 40. rokoch minulého storočia ich podľa štúdie žilo vo voľnej prírode len tridsať až štyridsať kusov. Tigre sa síce podarilo zachrániť, no ich genetická výbava je značne zdecimovaná a je preto možné, že sa im nepodarí prekonať všetky nástrahy okolitého sveta, a teda prežiť.
Na najnovšej štúdii sa zúčastnili vedci z Ruska, Španielska a Nemecka a podarilo sa im zanalyzovať DNA 15 jedincov tigra ussurijského, ktoré žijú na ruskom Ďalekom východe. Podľa vzoriek krvi dokázali zistiť, že tigre sa z genetického hľadiska dosiaľ nespamätali z „genocídy,“ ktorá vyvrcholila v 40. rokoch. „Extrémne nízka efektívna populácia nedáva veľa nádeje na prežitie tejto mačkovitej šelmy,“ uviedli autori štúdie.
Aj štúdia zverejnená v žurnále PLoS Biology vyzýva na prísnejšiu ochranu tigrov na približne 42 neveľkých lokalitách. Najväčšou hrozbou pre ne sú pytliaci, ilegálna ťažba dreva a medzinárodný obchod so vzácnymi druhmi. Bez prísnejšej ochrany podľa štúdie hrozí tigrom žijúcim v divočine rýchle vykynoženie.
V súčasnosti sa na ochranu tigrov každý rok vynaloží zhruba päťdesiat miliónov dolárov, no odborníci vravia, že potrebných je aspoň osemdesiat miliónov. Štúdiu vypracovala americká Spoločnosť ochrany divokej prírody (WCS) v spolupráci so Svetovou bankou, medzinárodnou ochranárskou organizáciou IUCN a nadáciou Pantera.
„Tigre prakticky stoja pred posledným súbojom o prežitie,“ hovorí John Robinson, jeden z hlavných autorov štúdie. Alarmujúci je fakt, že z celej populácie tvoria plodné samice ani nie tretinu. Výskum uvádza, že napriek rokom ochrany voľne žijúcich tigrov ich počet stále klesá. Veľká časť poklesu vyplýva z dopytu po rôznych častiach tigrieho tela, ktoré sa používajú v tradičnej medicíne.
Joe Walston z WCS vypracoval mapu 42 lokalít, ktoré označil ako „tigrie zdroje“. Nachádzajú sa tam tigrie populácie schopné reprodukcie. V Indii sa nachádza 18 takýchto lokalít, na indonézskom ostrove Sumatra osem, v Rusku šesť a ďalšie sú Malajzii, Thajsku, Laose a v Bangladéši.
„Na základe dostupných údajov už zrejme nie je možné zachrániť tigre žijúce v Kambodži, Číne, Severnej Kórei a Vietname,“ píše sa v správe. Väčšina zo 42 lokalít sú k tomu veľmi malé, no ak by ich ochrana bola účinná, populácia tigrov by sa údajne mohla zvýšiť až o sedemdesiat percent.
(zdroj: www.vat.pravda.sk)